Teaduslik sissejuhatus kooliaastale - rahvusvaheline konverents toob Tartus kokku tippteadlased ja praktikud lasteuuringute valdkonnas

27.-29. augustil toimub Tartus International Society for Child Indicators (ISCI) aastakonverents, kuhu on oodata umbes 400 laste heaoluga tegelevat teadlast, praktikut ja poliitikakujundajat nii Eestist kui kaugemalt. Kõigi eesmärk on ühine - leida võimalusi pakkuda lastele parimat võimalikku lapsepõlve.

Konverentsi korraldamist veab Tartu Ülikooli sotsiaalpoliitika dotsent Dagmar Kutsar. „Laste heaolu uuringud on sotsiaalteadustes suhteliselt uus suund, mis on aga lühikese ajaga aidanud oluliselt parandada laste mõistmist,“ rääkis Kutsar oma valdkonnast. „ISCI konverentsi korraldamine Eestis annab meie lastega töötavatele praktikutele ja poliitikakujundajatele hea võimaluse tutvuda maailmatasemel teadustöö ja teadlastega koduses Tartus,“ sõnas ta.

Konverentsile on oodata lasteuuringute valdkonna tõelisi tippe. Teiste hulgas saab kuulata Austraalia teadlast Elizabeth Fernandezi, kelle uurimistöö keskendub „Varastatud lapsepõlvele“ - Austraalia aborigeeniperede lastele, kes aastatel 1930–1989 perede juurest eemaldati ja lastekodudesse pandi, et neist eurooplased kasvatada. USA teadlased Nicole Bromfield ja Hasan Rexa tutvustavad oma uuringut Bangladeshi tänavalastest, kes teenivad ise elatist ja satuvad sageli inimkaubanduse ohvriks. Põhjalikult arutletakse ka Eesti laste heaolu ja õiguste üle.

Konverentsi teeb eriliseks see, et arutelu ei toimu üksnes teadlaste, vaid ka lastega töötavate praktikute ja poliitikakujundajate vahel. Eestist on esindatud näiteks Sotsiaalkindlustusameti (SKA) lastekaitseosakond, Tartu Linnavalitsuse lastekaitseosakond ja Statistikaamet. Mari-Liis Mänd, Lasteabitelefoni teenusejuht (SKA), peab konverentsi suurepäraseks võimaluseks saada siinsamas Eestis osa rahvusvahelisest kogemusest. “Praktikuna pean oluliseks saada teadmisi ja kogemusi teiste riikide praktikatest, teaduslikult tõestatud põhimõtetest ja seisukohtadest. Loodan konverentsilt saada uusi mõtteid ja ideid, mis aitaksid kaasa kohaliku poliitika kujundamisele ning mida tuleks jälgida ja rakenda enda praktilises töös laste heaolu tagamisel,” ütleb ta.

Selleks, et võimendada teadusliku teadmise jõudmist poliitikakujundamisse ja seega Eesti laste igapäevaellu, toimub 30. augustil Tallinnas praktikute ja poliitikakujundajate seminar. Seminari  „Laste heaolu indikaatorid: praegune seis ja võimalused laste olukorra kirjeldamisel” korraldavad Riigikogu Kantselei juures tegutsev Arenguseire Keskus ja Õiguskantsleri Kantselei. Seminaril esinevad ISCI võrgustiku looja professor Asher Ben-Arieh ja konverentsi peakorraldaja Dagmar Kutsar.

Konverents “Children of the World: Touch of Change” on Rahvusvahelise Laste Heaolu Indikaatorite Ühingu ehk International Society for Child Indicators seitsmes rahvusvaheline konverents. Konverents toimub 27.-29. augustil Dorpati konverentsikeskuses. Konverentsile eelneb doktorantide seminar 26. augustil. Konverentsi koduleheküljega saab tutvuda siin. 

Konverentsi läbiviimist toetab Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus Euroopa Regionaalarengu Fondist, Tartu linn, Sotsiaalkindlustusamet, Ösel Birch, Laulupesa, Lastekaitse Liit, Eesti Ülikoolide Kirjastus, Salvest, Tartu Mill, A Le Coq, Tere, Reisekspert.

Lisateave: Karoli Noor, TÜ kommunikatsioonispetsialist, 5905 7425, karoli.noor@ut.ee
Kommentaarid: Dagmar Kutsar, TÜ sotsiaalpoliitika dotsent, 737 5951, dagmar.kutsar@ut.ee