Instituudi tudengid osalesid 24.–28. märtsil kombineeritud lühiajalise õpirände programmis (BIP) „Majanduslikud, sotsiaalsed ja kultuurilised muutused Ülem-Sileesias: piirkond muutumises“ („Economic, Social, and Cultural Transitions in Upper Silesia: A Region in Transformation“) Poolas, kus tutvusid mitmetahuliste siirdeprotsessidega Ülem-Sileesia piirkonnas.
Ülem-Sileesia, mis on tuntud oma ajaloolise sõltuvuse tõttu rasketööstusest, sealhulgas söekaevandamisest ja terase tootmisest, on läbimas olulisi sotsiaalseid, kultuurilisi ja majanduslikke muutusi. Sileesia Ülikooli sotsioloogia õppejõudude kokku pandud programmi raames analüüsiti, kuidas rasketööstuse pärand on mõjutanud piirkondlikku identiteeti, kogukonna dünaamikat ja majandusstruktuure. Loengutes ja töötubades arutati, milline mõju on rasketööstuse pärandil piirkonna tööturule, sotsiaalsele mobiilsusele ja vaesusele postindustriaalsetes kaevanduspiirkondades.
Nädalane õppetöö Sileesia Ülikoolis Katowices hõlmas lisaks loengutele ja töötubadele ohtralt õppevisiite ja tutvumist kohaliku olustikuga. Kaevurite ja kaevanduspiirkonna ajaloolise eluolu tundmaõppimiseks külastati Katowice Nikiszowieci asumit, mis ehitati 19. sajandil just kaevurite tarbeks ja kus sellest asumist raamatu kirjutanud Kamil Iwanicki rääkis kaevurite asumi igapäevaelust. Sügavaima mulje jättis tudengitele Zabres asuva Guido kaevandusmuuseumi külastus, kus laskuti 320 meetrit maa alla, et näha, kuidas söe kaevandamine on Sileesias viimase paari sajandi jooksul muutunud ning kuidas kaevandused vormisid mitte üksnes kohalikku maapõue vaid kogu piirkonna elu.
Kuna piirkonnas on aina vähem aktiivseid kaevandusi ja suletud kaevandustesse rajatakse aina enam kultuuriobjekte, siis väisasid tudengid ka Sileesia muuseumit ja kohalikku filmikooli ning käisid kontserdil hiljuti valminud Poola riikliku raadio sümfooniaorkestri peakorteris, mida peetakse üheks parima akustikaga kontserdisaalis Euroopas ning mis on üks neid arhitektuuriobjekte, mis markeerib kaevanduspiirkonna kultuurilist siiret. Tudengid kasutasid ka iga võimalust, et leida linna pealt kohaliku mütoloogilise koletise Beboki miniatuurseid kujusid, mille üks kohalik kunstnik oli mööda linna laiali puistanud.
Õpirändel osalesid Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi üliõpilased Liisi Haljasorg, Kaimar Kangur, Triine Kose ja Kaisa Plinte infoühiskonna ja sotsiaalse heaolu bakalaureuseõppekavalt, Kerli Bender ja Katrin Pajuste-Kuul ühiskonna ja infoprotsesside analüüsi magistriõppekavalt, Katariina Raid kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu õppekavalt ning sotsioloogia doktorant Bogdana Androsjuk ja empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Mai Beilmann.
Tudengid võõrustas Sileesia Ülikool Katowices. Lisaks tudengitele osalesid tudengid ja õppejõud Ostrava Ülikoolist (Tšehhi) ja Paderborni Ülikoolist (Saksamaa).
Postituse kirjutas Tartu Ülikooli empiirilise sotsioloogia kaasprofessor Mai Beilmann.