Kuidas pakkuda kodusoojust ja armastust lapsele, kes ei tule su perre bioloogilisel teel? Kuidas toetada last ja hoida seejuures ennast? Eestis on ligi 800 last, kes kasvavad asutusepõhisel asendushooldusel, vana nimega lastekodus. Igal aastal eraldatakse perekonnast umbes 250 last. Põhjuseid, miks need lapsed ei saa kasvada oma sünniperes, on erinevaid, näiteks vanemate haigused, sõltuvusprobleemid ja muud eluraskused. Õnneks on Eestis hoolivaid peresid, kes on avanud neile lastele oma südame ja koduukse. Pereootel lapsi on aga kordades rohkem.
15.-17. märtsil toimub Tartus mitu asendushoolduse ja kasuvanemluse teemalist üritust, kus räägitakse laste vajadustest ja nende toetamise võimalustest:
Elav raamatukogu „Pereootel lapsed ja kasuvanemlus“
Teisipäev, 15. märts kell 17.00
Pepleri 23, Tartu
Elav raamatukogu sarnaneb tavalise raamatukoguga – selles on raamatute kataloog, raamatukoguhoidjad ning raamatud. Ainult et paberkandjate asemel saavad huvilised tutvuda elavate raamatutega, kelleks on teises peres sündinud lapsi kasvatavad vanemad ja asendushoolduse valdkonna eksperdid.
Kohtumine kestab kaks tundi, osalemine on tasuta, aga kohtade arv on piiratud. Registreeri end hiljemalt 10. märtsil siin.
Filmiõhtu ja vestlusring „Heades kätes“
Kolmapäev, 16. märts kell 18.00
Elektriteater, Jakobi 1, Tartu
Vaatame koos südamlikku ja kaasahaaravat filmi „Heades kätes“ (Prantsusmaa, 2018), mille peategelaseks on beebi, kelle teekonda jälgitakse alates tema sünnist kuni headesse kätesse jõudmiseni.
Peale filmi toimub asendushoolduse ja kasuvanemluse teemaline vestlusring. Arutelus osalevad kasuvanemluse kogemusega inimesed ja valdkonna spetsialistid. Filmiõhtu ja vestlusring kestavad kokku kaks ja pool tundi. Pileti hinnaga 5,5 eurot saab osta siit.
Seminar „Mis on asendushooldusel kasvava lapse seljakotis ja mida sellega peale hakata?“
Neljapäev, 17. märts kell 10.00
Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut, ruum 215, Lossi 36, Tartu
Mida teha, et pereootel lapsed jõuaksid peredesse ning kuidas neid edasises elus aidata ja toetada? Seminarile on oodatud tudengid ja õppejõud, asendushoolduse valdkonnas tegutsevad spetsialistid ja teemast huvitatud inimesed. Osalemine on tasuta, aga kohtade arv on piiratud. Esineb ka Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi sotsiaaltöö uuringute kaasprofessor Judit Strömpl. Registreeri end hiljemalt 10. märtsil siin.
Juditi üheks uurimisvaldkonnaks on viimastel aastatel olnud traumateadliku elulootöö meetodi rakendamine asendushoolduses. Elulootöö on meetod asendushooldusel kasvavate laste identiteedi arendamiseks. Elulootöö eesmärk on toetada usaldusväärset suhet lapse ja hooldaja vahel, täita valged laigud lapse eluloos, tugevdada lapse positiivset enesepilti ja enesekindlust. Kombineerituna narratiiviteraapiaga on elulootöö meetod hästi rakendatav arengutraumat kogenud lastega töötamisel. Ettekandes annab Judit ülevaate traumateadliku elulootöö ja narratiiviteraapia meetodist ning nende rakendamisest asendushooldusel olevate lastega.
Asendushoolduse ja kasuvanemluse nädala korraldajad on MTÜ Oma Pere ja SOS Lasteküla Eesti Ühing, Tartu Ülikool ja Sotsiaalkindlustusamet. Ürituse elluviimist toetatakse ESF projekti „Asendushoolduse kvaliteedi tõstmine“ vahenditest.
Lisateave: Kadi Annuk (MTÜ Oma Pere), kadi@omapere.ee, +372 56 502 706