Tartu Ülikooli ja Turu Ülikooli teadlaste koostatava raamatu väljaandmise rahastamiseks saadi vajalik toetus kokku vaid kolme päevaga. Raamatus vaadeldakse Eesti ja Jaapani suhteid läbi ajaloo.
Ene Selart Tartu Ülikoolist ja Shingo Masunaga Turu Ülikoolist koostavad raamatut Eesti ja Jaapani ajaloolistest suhetest. Raamatu eesmärk on anda ülevaade kahe riigi suhetest alates A. J. von Krusensterni merereisist Jaapanisse (1803–1806) kuni president Kaljulaidi visiidini keiser Naruhito troonimistseremooniale möödunud aastal.
„Kahe maa suhted võetakse sellisel viisil kokku esimest korda ja selleks on kasutatud arhiivimaterjale nii Jaapanist kui ka Eestist,“ sõnas Ene Selart. Omapäraseks teeb teose veel asjaolu, et see on plaanis välja anda nii eesti, jaapani kui ka inglise keeles, mis suurendab lugejaskonda märkimisväärselt.
Raamatu ilmumise (tõlkimine, toimetamine, trükikulud jm) rahastamiseks alustati 23. juunil rahakogumist Jaapani ühisrahastusplatvormil Academist, mis on keskendunud teaduskirjanduse väljaandmise toetamisele Jaapanis. Autorite sõnul on ühisrahastusplatvormi kasutamine teadustöös nii Eestis kui ka Soomes harjumatu, aga Jaapanis on see eeskätt doktorantide ja noorteadlaste seas tavaline praktika. Teadustööde avaldamisele keskenduv siinse Hooandja alternatiiv aitab teadlastel saada toetust väiksemahulistele teadusprojektidele või tutvustada avalikkusele oma uurimistöid.
Projekti saatis ootamatu edu ja juba kolme esimese päevaga sai eesmärk tänu kümnetele toetajatele täidetud. Jaapani annetajate hulgas on palju Eesti-huvilisi, kes on kas vahetusõpilase või turistina Eestis käinud või elavad siin. Projekti jaoks on Twitteris loodud Eesti ja Jaapani suhete ajalugu jaapani keeles tutvustav konto, millel on juba üle tuhande jälgija.
Eesti ja Jaapani ajaloolisi suhteid käsitleva raamatu väljaandmist toetavad veel Välisministeerium, Jaapani Suursaatkond Eestis ja Tartu Ülikooli Aasia keskus.
Lisateave:
Heidi Maiberg
Tartu Ülikooli Aasia keskuse kommunikatsioonijuht
5199 1451, heidi.maiberg@ut.ee