Kogukondade uurimisrühm

Uurimisrühm tegeleb kogukondade toimevõimekuse ehk agentsuse arendamise ja avatud dialoogi põhisele uudsele responsiivsele, kestlikule süsteemile ülemineku uuringute läbiviimisega kogukondade arendamise, taastumisele orienteeritud vaimse tervise sotsiaalvaldkonnas.

Kogukondade arendamine

Kogukondade arendamine on akadeemiline valdkond ehk teadusharu, professioon ja sotsiaalne liikumine, mis on väärtuste põhine ja mille keskmes on demokraatlikud osalusprotsessid kogukondades, kestlik areng, õigused, sotsiaalne õiglus, eetikaküsimused, majanduslikud võimalused ning kogukondlikes suhetes toimuvate protsesside kaitsmine ja kujundamine.

Kogukondade toimevõimekus 

Dagmar Narussoni video-ettekandes „Suhete põhisus ja kogukonna toimevõimekus“ on teemadeks kuuluvustunde ja kogukondlike suhete struktuuride küsimused ning kaasamise paradoks, kogukondade mitmekesisus, dünaamilisus, kuulumise poliitika, kogukondade juhitavuse protsesside ja etteaimamatuse küsimused. Ettekanne toimus 1. oktoobril 2024 Ülemiste City EduFestil.

Kogukondade arendamise uuringud 

Kogukondade uurimisrühm viib läbi uuringuid kogukondade toimevõimekuse arendamise teemadel paigaga seotud kogukondades. 2024. aastal viib uurimisrühm läbi uuringuid Vormsi, Pöide ja Rannu kogukondades. 

Tutvu Vormsi elanike kogukondlike suhete ja tegevuste uurimuse ülevaatega

'Uurimisrühma on teinud uurimusi initsiatiivide algatatud ja kujundatud kogukondade tegevuse teemadel. 2023. aastal viidi läbi uurimused Tartu Emajõe Aia kogukonnas.

2022.- 2023. aastal uuriti kogukondlike suhete arendamise võimalusi Perepesade perspektiivist Viljandi väikelastega perede kogukonnas. Uuringuga saab tutvuda Lapse Heaolu Arengukeskuse kodulehel.

Avatud Dialoog

Avatud Dialoog on terviklik mõtteviis ja meetod abi pakkumiseks nii vaimse tervise kui sotsiaalvaldkonnas. Avatud Dialoog aitab tõhusamalt vastata inimeste, perede ja võrgustike vajadustele. Mitmetes riikides on Avatud Dialoog hetkel toimuvate süsteemsete reformide aluseks ja pakub selleks struktuuri, põhimõtteid, töökorraldust.

Avatud Dialoogis on abi inimese jaoks abivajaduse loogikast lähtudes loomulik ning inimestel on võimalik astuda tegutsemise voogu, milles inimeste eneste võimaluste, tahte ja koostöö kaudu hakatakse liikuma parema tulevikuolukorra suunas. Seda isegi siis, kui kohe ei teata, millisel hetkel toimiv viis end kätte annab või missugusesse paremasse olukorda on võimalik jõuda.

Avatud Dialoogi suunal on uurimisrühm viinud läbi Avatud Dialoogi praktiseerimise uuringu. Läbiviidud uurimustöö ülevaade on e-raamatus "Avatud Dialoog. Avatud Dialoogil põhinev sotsiaalse rehabilitatsiooni teenus 0-15 aastastele lastele"


Avatud Dialoogi rakendamiseks Eestis koostas uurimisrühm stsenaariumid Avatud Dialoogi põhise abi korraldamiseks. Stsenaariumid esitati Sotsiaalkindlustusametile. Huvi korral küsige stsenaariumite kohta infot uurimisrühma juhilt. 

Ülevaate Avatud Dialoogi põhimõtetest saab sellest videost:

Kogukonnad ja vaimne tervis

Kogukondlikud suhted vaimse tervise hoidmisel ja taastumisel on väga tähtsad. Uurimisrühm viib läbi uurimusi vaimse tervise raskustega inimeste kogukonnas kohanemise teemal Eestis. 

 

Uurimisrühm teeb kogukonna tasandi vaimse tervise teemade uurimisel rahvusvahelist koostööd. RECOLLECT uurimisrühmaga analüüsisime taastusmiskolledžite tegevust.

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!