Möödunud nädalal avati Tartu Kunstimuuseumis näitus „Viltuse maja saladused“, mille ühe osana saab näha SA Kiusamisvaba Kooli (KiVa) juhi Kristiina Treiali ja Balti Infohäirete Sekkekeskuse (BECID) meediapädevuse spetsialisti Inger Klesmenti koostöös sündinud küberkiusamise teemalist tuba „Peata kiusamine – säti sõnum turvaliseks!“.
Küberkiusamise teemalise toa täidavad vineerist puud, mille külge on kinnitatud väljavõtted pahatahtlikest vestlustest. Vestluste sisu ei mõelnud korraldajad välja ise, vaid KiVa palus partnerkoolide õpilastel jagada päris elus juhtunud küberkiusamise juhtumeid. Iga vestluse juurde on BECID-i ja KiVa esindajad lisanud mitu erinevat jätku vestlusele. Külastajate ülesanne on leida üles sobilik(ud) vastus(ed), et kiusaja ei saaks vestluspartnerile rohkem liiga teha. „Lisaks on Peaasi koostanud iga vestluse juurde tekstid, mis selgitavad kiusamise tagamaid. Nii saavad külastajad paremini mõista, miks üldse kiusatakse,“ selgitas Inger Klesment, kes juhtis näituse korraldamist BECID-i poolt.
Lisaks kiusamispuudele leiavad külastajad näituselt telefonikorpustest seina, kuhu saab kirjutada oma suurimaid digikäkke. Nii julgustatakse lapsi ja täiskasvanuid teineteise veebimuredega tutvuma, aga ka kurbadest, naljakatest ja isegi šokeerivatest juhtumistest õppima. Idee pärineb tänavusest eelarvamusfestivalist, kus Klesement seadis sarnase seina üles Küüni tänaval ning Tartu Ülikooli kursuse „Meediaõpetus“ üliõpilased viisid möödujatele seina juures läbi erinevaid meediapädevusi arendavaid tegevusi. Klesment sõnas, et toona töötas telefonikorpustega sein väga hästi ning see andis julgust ka seekord sama idee käiku lasta.
Näitus on avatud 2. veebruarini. Kes selle aja jooksul näitus külastama ei jõua, saab eksponeeritud vestlustega peagi tutvuda KiVa kodulehel, mis on ühtlasi justkui pikendus näitusele. Nimelt jõuab veebilehele varsti ka iga vestluse kohta Politsei- ja Piirivalveameti kommunikatsioonispetsialisti Maarja Punaku video, kus ta ta jagab politseiniku vaadet küberkiusamise probleemile ja jagab soovitusi, milliste kiusamisjuhtude puhul peaks pöörduma politsei poole.
Küberkiusamise teemaline tuba koos Kiva veebilehega on kasulik materjal ka õpetajale, kes käsitleb koolitunnis küberkiusamise teemat. Näiteks saab õpilastega koos analüüsida näitusel eksponeeritud vestluseid või leida videost kolm asja, mida politsei soovib kiusamise puhul teha.
Aitäh KiVale koostöö eest! Aitäh, Maarja Punak (Politsei- ja Piirivalveamet), Peaasi.ee, CNC Stuudio ja Foxway OÜ toetuse eest!
Autor: Annaliisa Post, projekti kommunikatsiooni ja meediapädevuse spetsialist