Ühiskonnateaduste instituut

Näitus „Vabas Eestis kasvanud ajakirjanikud“

Toimumisaeg: kuni 2024. aasta lõpuni
Toimumiskoht: Ühiskonnateaduste instituut Lossi 36 ja veebis
Instituut: Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut
Osalejate arv: piiramata
Kontaktisik: Darja Maskin, darja.maskin@ut.ee
Lisainfo:  Oodatud on ühiskonnateaduste instituudi, eriti ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala vilistlased, sh varasemate lendude vilistlased

2024. aastal tähistame Tartu Ülikoolis kahte olulist juubelit: möödub 105 aastat Juhan Peegli sünnist ning 70 aastat ajakirjandusõppe algusest. Oluliste tähtpäevadega seoses avame näituse „Vabas Eestis kasvanud ajakirjanikud“ Tartu Ülikoolis hariduse omandanud uue põlvkonna ajakirjanikest. Näituse fookuses on ajakirjanik kui inimene.

Näituse materjali kogusid 2023. aasta sügisel Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni eriala bakalaureusõppe esimese kursuse tudengid, kes õppeaines „Eesti ajakirjanduse ja kommunikatsiooni ajalugu“ intervjueerisid kümneid viimase kahekümne aasta jooksul Tartu Ülikooli lõpetanud tegevajakirjanikke. Intervjuude fookus oli ajakirjaniku roll Eesti ühiskonnas, tasakaal professionaalse ja inimliku käitumise vahel, eetika ning Juhan Peegli mõte, et ajakirjanik võid sa olla, aga inimene pead sa olema.

Tegevajakirjanikke intervjueerisid ja infot kogusid Katriin Ahu, Anette Ama, Carmen Helena Hallimäe, Hanna Hinsberg, Mariann Kalder, Anna Aurelia Kangur, Kärt Karu, Getter Miida Kask, Anni Elisa Kirss, Emilia Krehov, Erol Kungla, Emil Laanemets, Grete-Elisabeth Lauri, Albert Leppik, Grete Lillemets, Helena Lindeberg, Mirjam Loo, Lennart Joosep Lumi, Mona Lene Maanurm, Alice Meigas, Maris Mikko, Andrea Muru, Sarah Nehari, Olivia Paet, Karmen Parijõgi, Johannes Peetsalu, Liisbeth Pomber, Triinu Ress, Katriin Saa, Kristo Saarna, Mathilda Salum, Kristel Taal, Eliise Maria Tammaru, Kertu-Riin Tera, Carmen Tiidemann, Elisabeth Tõnisson, Karoliina Vahter, Lisette Veimann, Annabel Viks ja Kerste Õunapuu. Tudengeid juhendasid Ene Selart ja Mihkel Uiboleht.

Maria Murumaa-Mengel auditooriumis

Vilistlase lugu. Maria Murumaa-Mengel: raamatute keskel kasvanud tüdruk