Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituut korraldab tuleval nädalal kahe juhtiva militaarsotsioloogia teadusorganisatsiooni ühise teaduskonverentsi. Hajavormis ingliskeelne konverents „Dünaamilised kaitsejõud muutuvates ühiskondades: väljakutsed teadustööle kaitsevaldkonnas“ toimub 19.–23. juulini Tartus Lossi 36 õppehoones ja virtuaalselt Worksupi keskkonnas. Konverentsile on oodatud enam kui 100 teadlast üle maailma.
Konverentsi töö toimub kõigil päevadel paralleelsessioonidena, välja arvatud neljapäeva hommikul, mil peetakse ühine vestlusring. Hoolimata näiliselt keerukast temaatikast tuleb arutusele igati hoomatavaid ja elulisi küsimusi. Näiteks käsitletakse sõjaväelaste perekondade toimetulekut, kübersõjapidamise ja -sõdurite eripärasid, naiste osalemist sõjategevuses ja relvajõududes ning elude asetamist hierarhiasse nüüdisaegses sõjategevuses.
„Kuna Tartu Ülikoolis on militaarsotsioloogia uurimissuund suhteliselt uus – tegeleme sellega alates aastast 2014 –, on konverentsi korraldamine meie jaoks oluline tunnustus,“ sõnas konverentsi Tartu-poolne peakorraldaja, sõjanduse ja ühiskonna Euroopa uurimisrühma (European Research Group on Military and Society, ERGOMAS) president ning ühiskonnateaduste instituudi projektijuht Tiia-Triin Truusa. „Viimase kaheksa aasta jooksul on alustatud koostöös kaitseväe ja Kaitseministeeriumiga mitut teadusprojekti ning kirjutamisel on kuus doktoritööd, mille teemade hulka kuuluvad näiteks ajateenistuse mõtestamine ajateenijate seas ja selle mõju, reservväelaste valmisoleku mõjurid ja mehitamata süsteemide õigussotsiaalsed aspektid. Konverents annab hea võimaluse oma ideid peegeldada ja toetab igati uurimissuuna arengut Eestis.“
Konverentsi korraldavad ühiselt ERGOMAS ning Rahvusvahelise Sotsioloogiaühingu relvajõudude ja konfliktide lahendamise uurimiskomisjon (ISA Armed Forces and Conflict Resolution Research Committee). Ürituse laiem eesmärk koguneda ühtse militaarteemasid puudutava teaduskogukonnana, et vahetada mõtteid viimaste aastate teadustegevuse teemal.
Kõigil huvilistel on võimalik konverentsil osaleda. Selleks tuleb soetada kõigil päevadel kehtiv 25-eurone pääse veebist. Käsitletavad teemad ja muu lähema info leiab konverentsi ajakavast.
Lisateave: Maria Kristiina Prass, Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi kommunikatsioonispetsialist, 5566 2832, maria.prass@ut.ee