Autor:
Tara Winstead

Tekstirobotid hariduses: Tartu Ülikooli seisukoht ja Krista Lepiku kogemused

Tartu Ülikooli õppeprorektor Aune Valgu sõnul on digivahendite teadlik kasutamine õppetöös ülikooli suur võimalus ja kohustus. ÜTI infoteaduse lektor Krista Lepik on seda võimalust juba katsetanud ja tõdeb, et kuigi tekstirobot on hea ideede kogumiseks, võib see sisu tootmisel olla liiga enesekindel.

Lepik on katsetanud tehisintellekti õpilastele antud koolitöödes, andnud ülesande koostada juturoboti tasuta versiooni abil referaat. Õpilased aga tõdesid, et roboti väidete kontrollimine on raskemgi kui ise usaldusväärsest andmebaasist info kokku kogumine. Juba etteantud justkui asjaliku teksti seest vigade leidmine on raske. Ideede kogumiseks on masin aga hea. 

„Näiteks üks tudeng mainis, et on tehisintellektilt saanud ideid, milliseid vastusevariante enda loodavasse küsimustikku lisada. Või siis teine on kasutanud seda mõne keerulise tekstijupi tõlkimisel. Samuti programmeerimise õppimisel vigade otsimiseks – seda mainis õige mitu üliõpilast,“ selgitas Lepik. 

Aga tõesel ja vääral on ka õppejõul raske vahet teha. Kuigi robot koostab imeliselt korrektsed viited – täpselt sellised nagu teaduspublikatsioonides nõutakse –, võib nii mõndagi „teadustööd“ igaveseks otsima jääda, seda polegi olemas.

 

Loe artiklit tervikuna Eesti Ekspressist.

Pilt Tartu Ülikooli üliõpilasesindusest 2023. aastal.

Tule tudengi hääleks! – Tartu Ülikooli üliõpilasesindus kutsub kandideerima üliõpilasesindajaks

Ukraina lipp

Ülikooli Ukraina-teemaline teave

ÜTI

Ühiskonnateaduste instituudi tööandjate mess tuleb taas