ÜTI doktorant Olena Nedozhogina kaitses 16. veebruaril meedia ja kommunikatsiooni erialal doktoritööd „Identity construction of Russian-speaking Ukrainians after 2013-2014" („Venekeelsete ukrainlaste identiteediloome pärast 2013.-2014. aasta sündmusi”).
Triin Vihalemma juhendatud töö käsitles olukorda Ukrainas pärast 2013. – 2014. aasta ärevaid sündmusi, mis viisid konfliktini Venemaaga. Uuringu peamisteks küsimus oli, kas neil sündmustel oli mingit mõju sellele, kuidas venekeelsed ukrainlased end kodakondsuse ja etniliste rühmade esindajatena näevad; kas muutus nende arusaam sellest, mida tähendab olla ukrainlane või venelane ja kui jah, siis kas saame teha järeldusi selle kohta, kuidas konflikt mõjutab identiteediküsimusi keerulise kontekstiga riikides.
Dr Nedozhogina tutvustas oma lõputööd järgnevalt:
"Olen kogunud Krimmis elavatelt inimestelt materjale nende annekteerimiskogemuste kohta, samuti Ida-Ukrainast pärit sisepõgenikelt ja kohalikelt Kiievi elanikelt nende ettekujutuse kohta aastate 2013–2014 sündmustest. Süvenesin inimeste jutustatud lugudesse, mis aitavad neil mõtestada drastilisi muutusi oma elus ja seda, kuidas need lood annavad edasi nende nägemust endast, teistest ja riigist.
Üldisemalt püüdsin selle uurimusega käsitleda Ukraina identiteedi uurimise puudumist nii, et see ei ole abstraktne ega pane rahvusrühmi „kastidesse“, vaid asub pigem konkreetses ajas, sotsiaalsetes suhetes, institutsioonilistes tavades ja kollektiivses mälus, mis mõjutavad seda, kuidas rahvusliku identiteedi küsimus üldse tõstatub. Samuti pidasin ma uuringu peamise küsimusega tegelemisel silmas, et rahvuse ja etnilise kuuluvuse küsimused muutuvad kasvava liikuvuse ja piiriüleste infovoogude suurenemise taustal üha hägusamaks."
Doktoritöö oponendiks oli dr Joanna Szostek Glasgow Ülikoolist.
ÜTI õnnitleb värsket doktorit ning tema juhendajat suure tehtud töö ja eduka kaitsmise puhul!
Doktoritööd saab täismahus lugeda TÜ dSpace-is.