Maailma tolmeldajad – ja seega ka meie toidulaud – on suures ohus. Euroopa Komisjon keelas juba aastal 2013 mõnede taimekaitsevahendite (neonikotinoidide) kasutamise, sest need mõjuvad putukatele väga halvasti ja mesilased surevad kolooniate kaupa. Küll aga on mõned riigid selle keelu jõustamisega viivitanud ning nüüd tuli ka Lugovia riigile komisjonilt käsk see asi korda ajada. Mesilased surevad, põllumajandus kannatab ja tegutsema peab kiirelt. Lugovia peaminister Anna Tugo kutsub enne keelustamise üle otsustamist kokku ümarlaua, kus erinevad huvipooled peavad aru pidama ning otsustama oma riigi jätkusuutliku põllumajanduse ja tolmeldajate saatuse üle.
Sellises Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlaste osalusel loodud simulatsioonis osalevad tudengid võtavad endale lugovlaste rolli ning tulevad kokku erinevate huvipoolte esindajatena – mesinike liidu, suurfarmerite liidu, põllumajandusministeeriumi, keskkonnakaitseministeeriumi, orgaaniliste farmerite, pestitsiidikaupmeeste ja ajakirjanikena. Kõigil on mängus oma huvid ning simulatsiooni lõpuks peavad kõik erinevad huvipooled koonduma ning hääletama, kas neonikotinoidid ka Lugovias keelustada või mitte.
Projektis osalesid Tartu Ülikool, Vidzeme Ülikool ja Vilniuse Ülikool. TÜ teadlaste juhtimisel valmis praktiline käsiraamat, mille abil saavad ka kõik teised kokku panna põneva simulatsiooniolukorra, et tudengid saaksid oma ülikoolis õpitud oskusi praktiliselt rakendada. Samuti aitasid ühiskonnateaduste instituudi tudengid testida simulatsiooni online-versiooni.
Simulatsiooni idee aluseks võtsid Vidzeme Ülikooli teadlased Läti ühiskonnas toimuva, kuna projekti alguses 2018. aastal olidki parasjagu ka Lätis aktiivsed arutelud, et kas need taimekaitsevahendid jäädavalt keelustada või mitte.
Vilniuse Ülikooli teadlased olid esimesed, kes pidid simulatsiooni testimisega hakkama saama 2020. aastal alanud pandeemia tingimustes, tänu millele mugandati olemasolev materjal veebis mängimiseks sobivaks. Ka TÜ ühiskonnateaduste instituudi tudengid katsetasid simulatsiooni üle veebi ning nii valmisid projekti lõpuks tavaline, lühike, edasijõudnud ning online-stsenaarium. Loodud käsiraamatus on veebipõhisele simulatsiooni läbiviimisele pühendatud suisa kaks peatükki – ühest leiab praktilisi nippe simulatsioonide mugandamiseks veebi ning teises on loetelu erinevatest keskkondadest, mis kasutamiseks sobivad.
Kõik materjalid on saadaval https://va.lv/lv/simulation-games-simgames-handbook-and-handouts
Tegevused toimusid Erasmus+ strateegilise partnerlusprogrammi projekti “Simulation Games in Strategic Communication” (2018-1-LV01-KA203-046981) raames.