Statuudiga Värske Tegu tunnustame tudengeid, kes mõtlevad raamist välja, panustavad ühiskonna arengusse ja kes oskavad oma tööst sihtrühmadele rääkida kordaminevalt nii sõnas kui ka pildis.
Värske Teo auhinnasaajad ja ÜTI eriauhinna saaja 2020
Bakalaureuseõppe individuaaltöö:
Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni bakalaureusetudeng Angelina Lon võttis Tagasi Kooli programmis vastu tõelise väljakutse: teha vene keeles valeinfo-teemaline veebiseminar. Esimese kursuse tudengina ei ole tema ekspertsus ja selle koolituseks pakendamine saanud veel väga pikalt areneda, kuid ülikooli turundus- ja kommunikatsiooniosakonna ning Maia Klaasseni ja Maria Murumaa-Mengeli väikese juhendamise toel sai ta väga kenasti hakkama ning kahtlemata oli tegemist suure eneseületusega. Tunnustame tema julgust minna tundmatu auditooriumi ette kriitiliselt olulisi digi/meediapädevusi arendama, sest see nõuab sotsiaalset vastutustunnet.
Rakenduskõrgharidusõppe individuaaltöö:
Infokorralduse eriala üliõpilane Mairi Tempel viis praktikal läbi Ulmekirjanduse töötoa, mida on ta korraldanud ka väljapool praktikat. Olles ise tihedalt seotud ulmekirjandusega (kirjanikuna Mairi Laurik) püüab ta ulmekirjandust loovalt propageerida, et tuleks värsket verd selle žanri austajate hulka. Loova lähenemise väljundid on olnud osalejate iseseisev jätkamine avaldamisväärsete tekstidega või liitumine ulmekogukonna ettevõtmistega.
Bakalaureuseõppe rühmatöö:
Õppeaines „Kommunikatsioonijuhtimise alused ja praktikad“ mõtlesid ajakirjanduse ja kommunikatsioonitudengid Anett Taal, Tõnu Tamm, Taimi Tamme ja Indra Suvi Eesti Seksuaaltervise Liidule välja kampaania pealkirjaga „Sõber pole (s)ekspert.“ Üliõpilased tegid ilma eelarveta sotsiaalmeedia klipid, mis läksid Facebookis hästi lendu ja ka Eesti Seksuaaltervise Liit jäi väga rahule. Meie tudengitega koostöös valmis viis videot lavastatud noortevahelistest Messenger’i vestlustest, milles noored arutavad omavahel seksuaaltervisega seotud muresid ja probleeme. Koostöö oli niivõrd edukas, et jätkus hiljemgi edasi. Kampaania eesmärk oli tõsta Eesti noorte teadlikkust Amor noorte nõustamiskeskustest ja seal pakutavatest tasuta teenustest. Tudengite koostöö organisatsiooniga jätkus ka pärast aine lõppu ning kevadisel „Meediaõpetuse“ kursusel, jätkasid nad valulise probleemi lahendamist (laste omavehaline alastipiltide vahetus TikTokis) koostöös amor.ee, ESTL ning veebikonstaablitega.
Magistriõppe individuaaltöö:
Ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistrant Karl Gustav Adamsoo lõi eakatele suunatud Facebooki nutiabi grupi. Grupi eesmärk on aidata vanematel inimestel nutimaailmas hakkama saada ning leida koos vastuseid nende küsimustele. Adamsoo on kokku toonud väga muljetavaldava võrgustiku ekspertidest ning juhendanud kümmet bakalaureusetudengit antud projektis kaasa lööma. Adamsoo puhul on näha, et ta tõesti soovib aidata ja püüab luua lahendusi, et eakate digipädevused saaksid rohkem tuge. Pensionär Anneli Moorits peab samuti grupi ideed suurepäraseks. «Ma liitusin alles hiljuti ja mul endal pole veel abi vaja olnud, aga see grupp on tõesti hädavajalik,» kinnitas Moorits. Grupiga saab liituda siin: https://www.facebook.com/groups/860720104352905
Magistriõppe rühmatöö:
„Infosüsteemide“ kursusel koostasid Kristi Kuningas, Katre Seema ja Keiti Roosbaum pakkumuse liidesele, mis võimaldaks erinevatel osapooltel (huviringide juhendajatel, koolidirektoril, lapsevanematel) kontrollida vajadusel lastega töötava inimeste puhul asjaolusid, mis võivad takistada lastega töötamist (nt kriminaalkaristus). Liides ühelt poolt lihtsustab andmete pärimise protsessi, kuid teisalt on arvesse võetud ka kuvatava informatsiooni delikaatsust ning sotsiaalset vajadust. Tore oli näha, et tudengid leidsid kohe koolitööga alustades võimaluse see mõne reaalse probleemi lahendamiseks tööle rakendada. Tänu nende koolitööna valminud pakkumusele on konkreetne lahendus ka vastutava asutuse plaanidesse lisatud ning ka teostada.
ÜTI eripreemia:
Õppeaines „Projektipraktika“ taaselustasid ajakirjanduse ja kommunikatsiooni üliõpilased veebiajakirja Peegel. Maikuuni andsid ajakirjanduse ja kommunikatsiooni magistrandid välja veebiajakirja, kus igal numbril oli uus peatoimetaja, nii said kõik harjutada toimetuse töö juhtimist. Peegel sai kokku teemadest, mis üliõpilasi endid kõige enam kõnetasid. Seal oli palju ülikooliga, muuhulgas meie instituudi teadlaste uurimistöödega seonduvat, aga ka Tartu linnaga. Peamine sihtgrupp olidki kaasüliõpilased, õppejõud aga ka laiemalt terve ülikooli pere. Peegli numbrid tulid kokku üsna hõlpsalt: kõik panustasid silmade särades. Lisaks lugude leidmisele ja kirjutamisele, pidid üliõpilased mõtlema ka sellele, kuidas reklaamida ajakirja, et sellel ikka ka lugejaid oleks. Eesmärk saavutati, sest artiklid ringlesid sotsiaalmeedias ning lugejanumbrid üllatasid tudengeid endidki. Toimetusse kuulusid: Liisi Maria Muuli, Sander Mändoja, Lotte Parksepp, Mathi Kivi, Triinu Harro, Allan Aug, Paul-Henry Sereda, Erika Rebel ja Merle Karro-Kalberg.