Autor:
Oleksandr Pidvalnyi (Pixabay)

Tartus räägivad rahvusvahelised eksperdid kogukondade kriisivalmiduse parandamisest

6.–7. mail koguneb Tartusse enam kui 40 eksperti nii Eestist kui ka kaugemalt, et jagada kogemusi kogukondade kriisivalmiduse suurendamise teemal ning teha läbi ühine lauaõppus sotsiaalse haavatavuse ja abivajaduse hindamiseks hädaolukorras. Töötuba korraldab Tartu Ülikooli riski ja kerksuse uurimisrühm koostöös Päästeametiga.

Rahvusvahelise kohtumise eesmärk on vahetada kogemusi ja häid tavasid inimeste ja kogukondade võimestamisel ja nende kaasamisel kriisivalmisoleku suurendamisse. Töötoa ühe korraldaja, Tartu Ülikooli sotsioloogia kaasprofessori Kati Orru sõnul on inimeste toimetulek ning võimalused oma elu ning tervist kriisides kaitsta erinevad, olgu tegu elutähtsate teenuste katkemise, tööstusõnnetuse või sõjaga. Ühiskonnaliikmete vajaduste arvestamine riskide ennetamisel ja kriisiplaneerimisel ning neile vajaliku taristu ja teenuste tagamine võimaldaks nende hakkamasaamist parandada.


Senistest kriisidest saadud kogemused on õpetanud, et erilist tähelepanu vajavad juba niigi haavatavas olukorras (nt krooniliste terviseprobleemidega, liikumis- või tajupuudega, majanduslikult või sotsiaalselt tõrjutud) inimesed. Orru sõnul on tähtsal kohal küsimus, milliste lahenduste abil võimestada neid inimesi hädaolukordadeks valmistumisel ja kuidas planeerida kriiside lahendamist viisil, mis toetaks nende toimetulekut.


Tartus toimuv rahvusvaheline kohtumine toob kokku üle 40 Eesti ja Euroopa eksperdi, et arutada, kuidas saaksid riigiasutused või kogukonnad toetada kõige haavatavamate hakkamasaamist kriisides. Peale ettekannete ja arutelude mängivad osalejad läbi lauaõppuse, mille keskmes on sotsiaalse haavatavuse hindamine ja abivajaduse kindlaksmääramine massiliselt ohtlikke aineid käitleva ettevõtte ümbruses. Lisaks tehakse õppekäik Lõuna päästekeskusesse.


Üritust korraldavad Tartu Ülikooli riski ja kerksuse uurimisrühm Kati Orru eestvedamisel ja Eesti Päästeameti Lõuna piirkonna valmisoleku büroo juht Arvi Uustalu. Üritus toimub Euroopa Liidu elanikkonnakaitse mehhanismi teadus- ja arendusprojekti ROADMAP2 raames. Töötoas osalevad peale ROADMAP2 konsortsiumi partnerite eksperdid Euroopa kriisihaldusasutustest ja uurimisinstituutidest, Euroopa kodanikukaitse ja humanitaarabioperatsioonide peadirektoraadist, Eesti kriisihalduse eksperdid, omavalitsuste, kogukondade ja haavatavas olukorras inimeste esindajad.  

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!

Usha Dahal kaitseb doktoritööd „Health and well-being inequalities in industrially contaminated sites: The case of Ida-Viru County in Estonia“

Usha Dahal kaitseb doktoritööd “Health and well-being inequalities in industrially contaminated sites: The case of Ida-Viru County in Estonia”
Heaolu Seirekeskus

Heaolu Seirekeskus

Laur Kanger

Euroopa Teadusnõukogu grant aitab uurida, kuidas liigne usk teadusesse ja tehnoloogiasse kestlikku siiret takistab