Häbistamine on igivana nähtus, millega kombatakse ja taaskehtestatakse ühiskondlikke norme. Tänapäeval on see muu hulgas võtnud meelelahutusliku vormi Facebooki häbistamisgruppide näol. Tartu Ülikooli doktorant osutab, et häbistatakse kõiki ja kõike, alates kihlasõrmustest ja hõimlastest kuni ise tehtud multifilmitegelaste kõrvadeni välja.
"Häbistamisel on teoorias hästi tugev seos ühiskondlike normidega," ütleb digimeedia uuringute nooremteadur Kaarel Lott. Nähtuses pole midagi uut, vaid seda kasutati sajandeid väikestes kogukondades karistusmeetmena. Kui uuema aja anonüümses suurlinnaelus selline karistamine enam ei toiminud, siis nüüd pakub internet Loti sõnul uusi häbistamisvõimalusi.
Näiteks võib häbistamisest saada omamoodi meelelahutuse vorm. Just meelelahutuslikku häbistamist käsitles Lott oma hiljutises konverentsiettekandes. See põhines tema hiljuti avaldatud teadusartiklil, kus Lott uudistas lähemalt Facebookis tegutsevaid häbistamisgruppe. "Need grupid on inimeste jaoks olulised selleks, et kontrollida, kui hästi nende enda käitumine või maitse-eelistused sotsiaalsetele normidele vastavad," toob nooremteadur välja.
Loe Airika Harriki artiklit tervikuna Novaatori portaalis: https://novaator.err.ee/1609131914/habistamine-teeb-facebooki-teemagrup…