Ühiskonnateaduste instituut teeb nii teadusalast kui ka koolituste näol koostööd paljude organisatsioonide, ettevõtete, liitude ja ühingutega. Siin on väljatoodud mõned meie koostööpartnerid ja -projektid. Lisaks on võimalik lähemalt lugeda tudengitele suunatud Tööandjate messi ning ühiskonnateaduste instituudiga seotud erialaorganisatsioonide kohta.
ÜTI teeb AS Hoolekandeteenused-ga koostööd teadusprojekti LSVUH20589 valmimisel.
Oleme aastaid koostööd teinud Eesti Kaitseväega, et kaasa aidata kaitsealasele teadus- ja arendustegevusele. Oleme läbi viinud mitmeid uuringuid, näiteks "Ajateenijate kuvand tööandjatele" ja "Kaitseväe inimressursi kompleksuuring". Koostööst saab lähemalt lugeda Strateegilise jätkusuutlikkuse kompetentsikeskuse lehelt.
2018. aasta lõpus aitas meie teadlane Külliki Seppel toona Euroopa kultuuripealinnaks kandideerival Tartu Linnavalitsusel koostada seire- ja hindamisplaane ning välja töötada pikaajaliste mõjude mõõdikuid.
2019. aasta suvel ja sügisel viis meie instituudi teadlaste rühm Mare Ainsaare eestvedamisel läbi uuringu "Inimvara väärtus - inimeste hoiakud ja väärtused määravad meie arenguvõimalused". Uuringu eesmärk on vaadelda ja analüüsida Eesti inimeste väärtuste ja hoiakute arengut viimase 15-20 aasta jooksul ning võrrelda seda teiste riikidega. Samuti luuakse uuringu käigus väärtushinnangutel põhinevad meelsustüübid ning analüüsitakse neid erinevate sotsiaalsete tunnuste lõikes.
SEB pangaga koostöös arendame innovaatilist valdkonnaülest magistriõppekava "Muutuste juhtimine ühiskonnas".
2019. ja 2020. aastal viime Eesti Skautide Ühingu tellimusel läbi uuringu „Skautluse tajutud mõju isiklikule arengule, oskustele ja edasistele eluperspektiividele". Uuringuga selgitatakse välja, milline on skautluse tajutav mõju noorte isiklikule arengule ja edasisetele elusihtidele. Täpsemalt keskendudakse skautlusega rahulolule, skautluse juurde jõudmise teekonnale, skautluse rollile igapäevases elus, kuidas noored tajuvad skautluse rolli praegu ja tuleviku sihte seades. Uuring keskendub peamiselt 15- kuni 17-aastastele skautidele ja nende vanematele.
Koostöös Tervise Arengu Instituudiga oleme aastatel 2016, 2017, 2019, 2020 läbi viinud täienduskoolitusi teemal “Lapse heaolu, hindamine ja juhtumikorraldus”.
Eesti Teadusagentuuri tellitud uuringu käigus töötavad TÜ ühiskonnateaduste instituudi ja sotsiaalteaduslike rakendusuuringute keskuse (RAKE) teadlased välja „Eesti Teadusbaromeetri“ metoodika ning teevad esmase küsitluse, et välja selgitada Eesti elanike teadusega seotud hoiakuid ja kogemusi. Uuringut rahastab Eesti Teadusagentuur RITA programmi tegevusest, mis teeb teadus-, arendus- ja innovatsioonipoliitika seiret. Programmi eelarve tuleb Euroopa Regionaalarengu Fondi ja Eesti riigi eelarvest.
Veebiseminari „Infohäired eriolukorras“ korraldamine ja läbiviimine 2020. aastal. Ilmselt on paljud meist puutunud kokku valeinformatsiooni sisaldavate uudiste või sotsiaalmeediapostitustega. Miks need levivad? Kuidas aru saada, kas uudis on tõsiseltvõetav või mitte? Milliseid ohte toob kaasa laialdane valeinformatsiooni levik? Miks ei soovita teadlased kasutada terminit fake news või valeuudised? Mida valeinformatsiooni vastu ette võtta? Infohäiretest rääkisid Euroopa Parlamendi liige ja endine ajakirjanik Urmas Paet, TÜ ühiskonnateaduste instituudi ajakirjanduse lektor Signe Ivask, infohäirete uurija Maia Klaassen ja Delfi reporter Greete Palgi. Vestlust juhtis ajakirjanik Ege Tamm. Seminari on võimalik järelvaadata siit.
Veebiseminari "Kuidas end küberkaitsta?" korraldamine ja läbiviimine 2021. aastal. Infokorratus, valeuudised, infodeemia, alternatiivsed faktid... Need kaasaegse infoühiskonna ja -tarbimise juurde kuuluvad nähtused on nüüdseks tuttavad enamikule meist, olgu siis millise sildi all tahes. Infohäirete järel lõhestunud ühiskondade ja lagunevate demokraatiate probleemistik on avalikus arutelus juba palju tähelepanu saanud. Aga millised võiksid olla lahendused? Teemat arutasid Euroopa Parlamendi väliskomisjoni liige Urmas Paet, TÜ ühiskonnateaduste instituudi infohäirete uurija Maia Klaassen, ajakirjanik Martin Laine ja TÜ infomõjutustegevuste uurija Andreas Ventsel. Vestlust juhtis Sandra Saar. Seminari saab järelvaadata siit.
Koostöö- ja töövõtulepingu raames tehtava töö eesmärk on Tartu linna strateegiadokumendi „Visioon 2040“ koostamine, arvestades Targa Tartu strateegia projekti, dokumendi Arts of Survival (Tartu 2024), Tartu Kultuuristrateegia 2030, Tartu Energia 2030+ ehk Tartu uut energia- ja kliimakava projekti, strateegia „Eesti 2035“ ja kehtiva arengustrateegia aktuaalsete eesmärkidega.
Tutvu Eesti Akadeemilise Ajakirjanduse Seltsi tegemistega SIIN.
Tutvu SÜLEMi ehk Sotsioloogia Üliõpilaste Liidu tegemistega SIIN.
Tutvu Eesti Sotsiaaltöö Üliõpilaste Seltsi tegemistega SIIN.
Tutvu Eesti Sotsioloogide Liidu tegemistega SIIN.
Tutvu Noorte Meediaklubi tegemistega SIIN.
Tutvu meie üliõpilaste loodud väljaandega 4dimensioon SIIN.
Tutvu Tartu Ülikooli Meediaklubi tegevustega SIIN.