Sellest juhendist leiad näpunäiteid erinevate kirjalike üliõpilastööde vormistamiseks. Samuti oleme siia kogunud viiteid teistele kasulikele materjalidele, mis võivad erinevaid töid koostades abiks olla. Oleme vormistanud juhendi mallina, mida võid kasutada kirjaliku töö põhjana.
Üliõpilastöö vormistamine on üks akadeemilist pädevust peegeldavatest oskustest, mida õppejõud sõltumata töö liigist üliõpilastöödes hindavad. Lisaks korrektsele vormistamisele on ülikooli tasemel töö kirjutatud heas eesti keeles ning järgib akadeemilist stiili ja keelekasutust. Õigekirja kontrollimiseks leiad kasulike vahendite loetelu akadeemilise kirjutamise juhendist, peatükist „Õigekiri“ (Miilman jt., 2024a). Kuna akadeemilised tööd tuginevad enamasti varasematele uurimistöödele, tuleb neile korrektselt viidata, kasutades sõltuvalt olukorrast tsiteerimise, parafraseerimise või refereerimise võtteid. Viitamisel on abiks TÜ ühiskonnateaduste instituudi viitamisjuhend (Ühiskonnateaduste instituut, i.a) ja kui sellest juhendist ei piisa, siis APA viitamisjuhendi uusim väljaanne (American Psychological Association, 2023).
Ehkki Tartu Ülikoolis on tekstirobotite kasutamine üldiselt julgustatud, on roboti kasutamise juures olulisel kohal eesmärgipärasus, eetilisus, läbipaistvus ja kriitiline lähenemine. Soovides mõnes kodutöös tekstirobotit kasutada, uuri vastava aine õppejõult, kas see on lubatud. Kui tekstiroboti kasutamise juhised puuduvad, käsitatakse seda kui üliõpilase kasutatud kõrvalist abi. Kirjaliku töö puhul tuleb kirjeldada tekstiroboti kasutamise viisi ja viidata tekstirobotile korrektselt. Tekstiroboti loodud teksti esitamine enda nime all on akadeemiline petturlus. Ilma konkreetse isiku nõusolekuta ei tohi tekstirobotisse tema isikuandmeid sisestada. Praegu kehtiva Tartu Ülikooli suunisega tekstirobotite kasutamise, sh tekstirobotile viitamise kohta õppetöös saab tutvuda siin (Tartu Ülikool, 2023).
Kui Sa ei leia vastust konkreetse üliõpilastöö nõuete kohta vastava ainekursuse tutvustusest või kodutöö juhendist, võid nõu küsida ka vastava ainekursuse õppejõult või oma juhendajalt. Selle juhendi eesmärk on tutvustada kitsalt üliõpilastööde vormistamist, sisulised nõuded üliõpilastöödele on toodud teistes dokumentides ja juhendites. Kirjutades lõputööd, tutvu TÜ ühiskonnateaduste instituudi lehega „Lõputööde juhendid“, mis tutvustab kõigi instituudis kaitstavate lõputööde nõudeid ja kaitsmispõhimõtteid (Ühiskonnateaduste instituut, 2021; Ühiskonnateaduste instituut, 2023).